Van Gogh’un saklı otoportresi ortaya çıktı: X-ray ile tesadüfen keşfedildi

İskoçya Ulusal Galerisi çalışanları bir sergiden evvel Van Gogh’un X-ray taramasından geçirilen “Köylü Bayan Başı” isimli yapıtında sanatkara ilişkin kapalı bir portre olduğunu fark etti.

Galeriden yapılan açıklamaya nazaran otoportre, 1885 tarihli Köylü Bayan Başı yapıtının yaklaşan bir stant öncesi X-ray ile denetimden geçirildiği sırada ardında, karton ve yapıştırıcı katmanları ortasında gizlenmiş halde olduğu fark edildi.

Şu anda X-ray taramasıyla görülebilen otoportrenin ortaya çıkarılması için çalışma başlatılacağı vurgulandı.

“Elbette çok heyecanlandık”

Galeride kıdemli fotoğraf konservatörü olarak misyon yapan Lesley Stevenson yaşadığı heyecanı, “Görüntüyü birinci gördüğümüzde elbette çok heyecanlandık. Böylesine büyük bir keşif, bir konservatörün hayatında bir, iki defa olur. Şu anda olduğu kadar güç bir imaja sahip olmak çok, çok özel bir şeydir” sözleriyle lisana getirdi. Stevenson, 1960 yılında Edinburgh’lu bir avukat olan Alexander Maitland tarafından bağışlanan Van Gogh tablosuna dair, “Pek bir şey beklemiyorduk” dedi. Stevenson, “Köylü bayanı pek görmüyoruz ancak elimizde bir kurşun beyazı ve yüzü için kullanılan çok daha koyu bir pigment, X-ray ışınları kartondan geçtiğinde ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Van Gogh’un tuvallerini gerilerini çevirerek yine kullandığı bilinirken, keşfedilen otoportresi Edinburgh’da bulunan Kraliyet İskoç Akademisi’ndeki standa konulacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.