BMGK, 6’ncı kez Gazze’yi görüştü: Anlaşma sağlanamadı

İsrail-Filistin çatışmaları bir ayı geride bırakırken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana 6’ıncı kez toplandı. Toplantının ardından basına açıklamada bulunan ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, “Halihazırda bir anlaşma sağlanamadı” bilgisini paylaştı.

AA’nın aktardığına göre, Wood, toplantıda çatışmalara insani ara verilmesinin gündeme geldiğini, ancak Konsey nezdinde hala bu konuda farklı görüşler olduğunu dile getirdi.

ÇİN’DEN ‘İNSANİ ATEŞKES’ ÇAĞRISI

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jung ise Birleşik Arap Emirlikleri’yle (BAE) birlikte BMGK’yi ‘İsrail’in hastaneler, mülteci kampları, BM tesislerine’ yönelik saldırılarını görüşmek için topladıklarını aktardı. Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 10 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesini ‘insaniyet krizi’ olarak nitelendiren Zhang, Gazze’de kimsenin güvende olmadığını ifade etti. Zhang, bu korkunç durum karşısında BMGK’nin acilen bir karar kabul ederek insani ateşkes sağlaması gerektiğini vurguladı.

BAE: ÖNCELİĞİMİZ HAYAT KURTARMAK

BAE BM Daimi Temsilcisi Lana Nuseybe ise tüm Güvenlik Konseyi üyelerinin sahadaki insani durumun ciddiyetinin farkında olduğunu belirterek, “Çatışmalar durmadan durumun kötüleşeceğinin farkındalar” değerlendirmesinde bulundu. İnsani durumun iyileştirilmesi ve can kaybının durdurulması yönünde genel bir fikir birliğinin oluştuğuna işaret eden Nuseybe, “Önceliğimiz hayat kurtarmak” ifadelerini kullandı.

GRIFFITHS: İNSANLIĞIN TEMEL DEĞERLERİNE MEYDAN OKUNUYOR

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths de sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinde yaptığı paylaşımda “7 Ekim’den bu yana 10 bin Filistinlinin öldürülmesi, insanlığın temel değerlerine meydan okuyor.” açıklamasında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de 6 Kasım Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Her gün kız ve erkek çocuklarının öldürüldüğü, yaralandığı Gazze, çocuklar için mezarlığa dönüştü” diyerek acil insani ateşkes çağrısını yinelemişti.

GAZZE’DEKİ CAN KAYBI 10 BİNİ AŞTI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik ‘Aksa Tufanı’ isimli kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne önce yoğun hava bombardımanı, ardından kara harekatı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 345’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu. İsrail’e göre 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 30’a yükselirken Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in saldırılarda 4 bin 104’ü çocuk, 2 bin 641’si kadın olmak üzere 10 bin 22 Filistinli öldürüldü, en az 25 bin kişi yaralandı. Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 160 Filistinliyi öldürdü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx