En zenginler rotayı uzay turizmine ve Mars’ta yaşama çevirdi

Nil Göksu Urgancıoğlu yazdı

Elon Musk… Jeff Bezos… Richard Branson… Dünyanın en zengin isimleri son yıllarda büyük bir uzay yarışına tutuştu. SpaceX, Blue Origin ve Virgin Galactic gibi şirketleri aracılığıyla gözlerini uzay turizmi ve Mars’ta yaşam gibi hedeflere diktiler.
Kimi bu adımları idealistlik olarak niteliyor. Ancak kimilerine göre kar odaklı bu iş insanlarının daha derin bir hedefi var: O da uzay madenciliği. Yani milyarlarca dolarlık büyük bir kaynağı keşfetmek. Yakın bir gelecekte, milyarca dolarlık daha geniş bir ticari uzay endüstrisinin kurulması da mümkün olacak.

DÜNYA’DAN DAHA FAZLA METAL

ABD’li bilim insanları, demir, nikel ve kobalt çıkarılabilecek, metal bakımından zengin, Dünya’ya yakın iki asteroidi ortaya çıkardı. Yeni keşfedilen asteroitlerin en az yüzde 85’i metal olduğu ve birinin Dünya’nın rezervlerini aşmaya yetecek kadar metal içerdiği düşünülüyor.

DÜNYA EKONOMİSİNİN 136 BİN KATI DEĞERİNDE

Mars ve Jüpiter arasında yaklaşık 200 kilometre boyutunda ’16 Psyche’ adlı asteroid var. Bu asteroidin içindeki platin, altın, gümüş, moniplen ve benzeri değerli mineraller dünyanın bütçesinin yaklaşık 136 bin katı değerinde.

AY’DA SİLİKON

Ay’da, alüminyum, silikon, titanyum ve birkaç ender bulunan toprak elementi keşfedildi. Dünya’da bu minerallerin çıkarılması büyük bir çevresel tehdit yarattığı için madencilik faaliyetlerini uzaya taşıma ihtimali, Google’ın kurucu ortağı Larry Page’in büyük yatırımlarını ve astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’ın ilgisini bu alana kaydırdı.
NASA, ticari uzay madenciliği teknolojisini hayata geçirmek amacıyla madencilik teknolojisinin uzayda çalışıp çalışmadığını ve yanı sıra Ay madenciliğini ekonomik hale getirmeye yetecek miktarda mineralin var olup olmadığını tespit etmek doğrultusunda, sınırlı miktarda Ay kayası çıkarmak için dört şirketle anlaşma imzaladı.

TRUMP UZAY MADENCİLİĞİ KARARNAMESİ ÇIKARDI

Dönemin ABD Başkanı Donald Trump da 2020’de uzay madenciliği ve dünya dışı kaynakların özel kullanımına izin veren kararnameyi imzaladı.
“Uzay Kaynaklarını Çıkarılması ve Kullanılmasına Yönelik Uluslararası Desteği Teşvik” başlığını taşıyan ararname, Ay ve diğer gök cisimlerinde bulunan su ve madenlerden özel uzay girişim ve araştırmalarını desteklemek üzere faydalanılabilmesini öngörüyor. Kararnameyle böylece uzay kaynaklarının özel şirketler ve şahıslarca tasarruf edilebilmesinin önü açılıyor.
NASA 2032 yılına kadar su, demir ve nadir metaller gibi kaynakları çıkarmak için bir işleme tesisi kuracak. Uzay ajansı, büyük ölçekli Ay regolit madenciliği kurmak için tüm imkanlarını seferber etti.

NASA 10 YIL İÇİNDE BAŞLIYOR

Önceki araştırmalar, Ay’ın gölgeli bölgelerde saklı buzlu su rezervuarlarından (roket yakıtı yapmak için kullanılabilir) ve ayrıca değerli metaller ve minerallerden yararlanılabilecek doğal kaynaklar içerdiğini göstermişti. 2022 yılında Çin, Ay’dan nükleer füzyon için faydalı olabilecek helyum-3 içerdiğini iddia ettiği yeni bir mineral türünü keşfederek dünyaya getirdi. NASA önümüzdeki 10 yıl içinde “potansiyel kaynakları ölçmek” için Ay madenciliği planlarını açıkladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx