Erdoğan, Azerbaycan’da konuştu: Şuşa Başkonsolosluğu’nu açmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’nin ardından gittiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenledi. “Şuşa Başkonsolosluğu’nu açmaya hazırız” diyen Erdoğan, “Bu başta Ermenistan olmak üzere tüm dünyaya mesaj olacaktır” dedi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, “Zengezur Koridoru’nun açılması kaçınılmazdır. Ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Bu husustaki çabalarımızı artıracağız” mesajını paylaştı.

28 Mayıs’ta yapılan ikinci tur seçiminin ardından yeniden göreve gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretinin ardından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geçti. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı.

Erdoğan: Şuşa Başkonsolosluğu’nu açmaya hazırız

İki lider baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmeye geçti. Erdoğan, yaptığı açıklamada “Şuşa Başkonsolosluğu’nu açmaya hazırız. Bu başta Ermenistan olmak üzere tüm dünyaya mesaj olacaktır” ifadelerini kullandı.

Aliyev: Zengezur Koridoru’nun açılması kaçınılmazdır”

İki lider kameraların karşısına geçti. İlk sözü alan Aliyev, “Zengezur Koridoru’nun açılması kaçınılmazdır. Ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Bu husustaki çabalarımızı artıracağız” diye konuştu. Aliyev, “Türkiye ve Azerbaycan dış politikada bundan sonra da ortak tutum sergileyecektir” dedi.

Erdoğan: Kendi evimizdeyiz

Ardından konuşan Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı 2. Döneminde yaşadığımız seçimde yüzde 86 gibi bir katılım gerçekleşmiştir. Bu seçim dünyada müstesna diyebileceğimiz bir seçim olmuştur, bu seçimden de milletimin teveccühüyle galip çıkmak, tekrar ilk ziyaretimizi KKTC’ye ve aynı gün Bakü’ye gelmek suretiyle burada gerçekleştirmek bizleri ayrıca mutlu etmiştir. Kendi evimizdeyiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan özetle şunları kaydetti:

“Özellikle şu anda attığımız, atacağımız adımlardan bir tanesi Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi çalışmasıdır.

Ayrıntılar gelecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir