Hastane saldırısında ölenlerin cenazeleriyle açıklama yaptılar

İsrail’in abluka altındaki Gazze’de bombaladığı ve 500 kişinin hayatını kaybettiği El Ehli Baptist Hastanesinde cenazelerin arasında basın toplantısı düzenlendi. Gazze’deki Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Ebu er-Riş, basın toplantısında, bu saldırının, İsrail’in El Ehli hastanesine yönelik ilk saldırısı olmadığını söyledi.

‘DÜNYADA İNSANLARIN BOMBAYLA UYARILDIĞI TEK YER GAZZE’

AA’nın aktardığına göre İsrail güçlerinin 14 Ekim’de hastaneye 2 saldırı gerçekleştirdiğini aktaran Ebu er-Riş, bu saldırılara ilişkin fotoğrafları gösterdi. Ebu er-Riş, İsrail güçlerinin ilk saldırıdan sonra hastane müdürü Mahir Ayyad ile irtibata geçerek, “Dün iki bombayla uyarıldınız, neden şu ana kadar hastane boşaltılmadı?” dediğini aktardı.

Tehditler üzerine hastane yönetiminin İngiltere’deki Hıristiyan din yetkilileriyle irtibata geçtiğini duyuran Ebu er-Riş, hastanenin faaliyet göstermesi için uluslararası kurumlardan güvence mesajı aldıklarını belirtti. “Dünyada insanların bombalarla uyarıldığı tek yer Gazze Şeridi’dir” diyen Ebu er-Riş, İsrail’in hastaneleri hedef aldığına ve buna karşı önlem alınmadığına dikkati çekti. Ebu er-Riş, İsrail’in sivilleri hedef almasının durdurulması için dünya ülkelerine çağrıda bulundu.

‘BU BİR KATLİAMDIR’

Basın toplantısına ilişkin görüntüde, sağlık personelinin üstü kapalı cesetlerin arasında durduğu, yerde oturan iki kişinin kucaklarında ise bir bebek ve bir kız çocuğa ait cesetler bulunduğu görülüyor. Sınır Tanımayan Doktorlar bünyesinde hizmet veren doktor Gassan Ebu Sitte de hastanede cerrahi operasyon gerçekleştirdikleri bir sırada güçlü bir patlama sesiyle irkildiklerini kaydetti. Ebu Sitte, ameliyathanede tavanın çöktüğünü belirterek, “Bu bir katliamdır” ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx