Huawei, HarmonyOS NEXT’in Harmony Kernel tabanlı olacağını açıkladı

Huawei, Harmony OS NEXT adında yeni bir işletim sistemi geliştiriyor. Bu sistem, öncekilerden farklı olarak Android uygulamalarını desteklemeyecek ve bu, büyük bir değişiklik anlamına geliyor. Şirket, bu kez işletim sistemlerinin temelini oluşturan yaygın Linux çekirdeğinden ayrılarak kendi Harmony çekirdeğini HarmonyOS NEXT’in temeli olarak kullanma kararı aldı. Bu değişiklik, Huawei için büyük bir risk teşkil etse de, küresel politikadan kaynaklanan zorluklar nedeniyle bu yola başvurdukları anlaşılıyor. HarmonyOS NEXT, bu sorunlarla başa çıkmak ve işletim sistemleri dünyasında kendi izlerini bırakmak için geliştirilen bir strateji.

Huawei, HarmonyOS NEXT’in Linux’tan üç kat daha verimli olduğunu iddia ediyor. Bu, akıllı telefonlar, giyilebilir cihazlar ve akıllı ev cihazları gibi çeşitli cihazlarda daha pürüzsüz işleyiş ve kaynakların daha iyi kullanımı anlamına geliyor. Bu verimliliğin temel özelliği, farklı donanımlarda performansı optimize eden “çeşitli yerel” mekanizma olarak belirtiliyor.

Huawei, HarmonyOS NEXT’in Harmony Kernel tabanlı olacağını açıkladı

Huawei’nin Tüketici İş Grubu CEO’su Yu Chengdong, Hongmeng adını verdikleri sistemin, tamamen Huawei tarafından geliştirilen teknolojilere dayandığını söyledi. Bu, sistemi geniş bir cihaz yelpazesine daha uyumlu hale getiriyor. Ayrıca, HarmonyOS NEXT’in endüstride en yüksek 3 güvenlik sertifikasını aldığı ve çekirdek düzeyinde güvenlik sağladığı bildiriliyor.

HarmonyOS NEXT’i yaratma hamlesi, Huawei için daha geniş bir stratejinin parçası. Şirket, kendi bağımsız altyapılarını oluşturmaya açıkça odaklanıyor. Ayrıca, işletim sistemine yerleşik AI özelliklerini dahil ederek modern trendlerle uyum sağlıyorlar, bu da daha akıllı ve verimli hizmetler sunması bekleniyor.

HarmonyOS NEXT’in başarılı olup olmayacağı henüz belirsiz. Başarısı, uygulama geliştiricilerinden alacağı desteğe, farklı uygulamalarla ne kadar iyi çalıştığına ve insanların kullanmayı sevip sevmeyeceğine bağlı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir