Kahve Tutkunları Burada Toplanıyor! Ülkelere Göre En Popüler Kahve Çeşitleri

Şu zamanlarda yoğunluğumuz içinde bize ilaç gibi gelen bir şey var… Kahve. Her türüyle farklı damak zevkleri olanları bile kendisine bağımlı eden kahvenin birden fazla da çeşitleri var. Türk kahvesinden, flat whitea kadar birçok kahve türünün detaylarını sizler için inceledik.

1. Endonezya – Kopi Joss:

Kömürle yapılan bir kahve ama bu sefer pişirilmesi için değil aroması için kullanılıyor. Endonezya’ya özgü bu kahveye kömür katılarak tadı daha yoğun bir hale geliyor.

2. Malezya – Yuanyang:

İngilizler çay ve süt bir araya getirirken, Malezyalılar ise kahve, çay ve sütü bir araya getiriyor. Bu kahve hem soğuk hem de sıcak olarak tüketilebiliniyor. Siyah kahve, siyah çay ve süt üçlüsünü kahve listenize eklemelisiniz

3. Avustralya – Flat White:

Minik latte de diyebiliriz. Küçük boyutlarda satılan flat white tat olarak yabancı olmadığımız türden. Espresso üzerine dökülen buharlı süt ile yapılıyor. Tadı alışık olduğumuz bir lezzet olduğu için seveni çok.

4. Türkiye – Türk Kahvesi:

40 yıl hatırı olan ve her tadanı lezzetiyle büyüleyen Türk kahvesini içmeyen yoktur sanıyoruz. Özel günlerde bile ikramı adet haline gelmiş Türk kahvesi ince öğütülmüş bir kahveden elde edilir. Genellikle cezvede yapılır, cezve yoluyla kumda bile pişirilme olanağı vardır.

5. Yunanistan – Frappe:

Yunanlılara Türk kahvesini sahiplenmeyi bırakıp, Frappe ile yollarına devam etmelerini söyleyebiliriz. Frappe 1937 yılında meşhur kahve markasının temsilcisi tarafından bulunmuştur. Görünüş ve lezzet olarak buzlu kahve de diyebiliriz. Hazır kahve üzerine köpürtülmüş sütün eklenmesi ile yapılıyor.

6. Vietnam – Ca Phe Da:

Vietnam’a özgü olan Ca Phe Da yapımı oldukça ince detaylara sahip olan bir kahve. Hem tatlı hem de sert yapısıyla biliniyor. Vietnam’a özgü kahve çekirdekleri French damla filtresi ile demlenmektedir. Daha sonra ise klasik bir şekilde üstüne buz ve süt ekleniyor.

7. İtalya – Espresso Romana:

Peynirden sonra limon ve kahvede bir araya geliyor. İtalyanlara özgü olan bu birleşim denilene göre Espresso’nun asıl orijinal içimi. Ekşi ve acı birleşimi gibi de denilebilinir.

8. Meksika – Cafe de Olla:

Neredeyse tüm kahve türlerinde bir ekleme yapıldı. Meksika’ya özel kahve türünde de bir ekleme olacaktı tabii ki. Bu sefer tarçın çubuğu kahveye ekleniyor. Tarçın çubuğuyla birlikte rafine edilmemiş şeker, kahveye ekleniyor. Meksikalılar ayrı bir tat kattığını düşündükleri için kahveyi özellikle kil ile pişirmeyi tercih ediyorlar.

9. Senegal – Cafe Touba:

Senegal’e ait olan bu kahve Afrika biberinin aroması ile taçlandırılıyor. Çeşitli baharatlar el işçiliği ile öğütülüp, filtrelendikten sonra sert bir tat elde ediliyor.

10. İspanya – Cafe Bonbon:

Kahvenin acılığından sıkılanlar ya da sevmeyenlerin ilk tercihi Cafe Bonbon olacaktır. Son derece yoğun ve şekerli bir kahve olan bu kahve yoğunlaştırılmış süt ile yapılıyor. Anlayacağınız son derece yoğun bir kahve sizi bekliyor.

11. İrlanda – Gaelach:

Kokteyl şeklinde bir kahve düşünün. İrlanda’ya özgü olan Gaelach kahvesi tam da kokteyl dozunda.  Kahve, viski, şeker ve kokteyl kahvenin birleşiminden oluşan bir birleşim.

12. Avusturya – Wiener Melange:

Kapuçino esintilerini hissedeceğiniz Avusturya’ya özgü Wiener Melange buharlaştırılmış süt, ve espresso var. Lezzeti eksik diyorsanız üzerine krema ve kakao tozu ekleniyor.

13. Fas – Baharatlı Kahve:

Afrika’da tercih edilen baharatlı kahveye benzer; kakule, karabiber, tarçın ve karanfil elde edilmesiyle oluşuyor.

14. Küba – Cafe Cubano:

Boyut olarak son derece küçük ama tat olarak son derece doygun bir kahve. Cafe Cubano olarak bilinen Küba’ya özgü bu kahve yapılırken olmazsa olmaz demlenmiş espresso ,ve şeker kullanılıyor

15. Almanya – Pharisaer:

Yine alkolle tadını taçlandıran bir lezzet. Almanya’ya özgü olan Pharisaer kahvesi  rom, kahve ve şeker bir araya geliyor. Bununla da bitti zannetmeyin. Krema, çikolatanın da eklenmesiyle Almanlılar için vazgeçilmeyecek bir lezzet haline geliyor.

16. Finlandiya – Kaffeost:

Farklı tatlar arayanlara…Lor peyniri ve kahve lezzeti, Finlandiya’da bir araya gelmiş. Bu kahvenin ismi ‘Kaffeost’ olarak biliniyor. Kulağa garip gelse de Finlandiya’da müptelası çok.

17. Portekiz – Mazagran:

Mazagran olarak bilinen Portekiz’e özgü kahve kafeinli limonatadan başka bir şey değil. Cezayir kökenli bir kahve olarak da bilinse de limon dokunuşuyla Portekizlere ait bir kahve olarak bilinmektedir.

18. Suudi Arabistan – Qahwa:

Arap ülkelerine gidildikçe baharatlara olan ilgi de bitmiyor. Yemeklerde sıklıkla tercih edilen baharat kahvede de son derece tercih edilen bir aroma. Bu baharatlar arasında; tarçın, karanfil, safran ve zencefil tercih ediliyor.

Sizin bu kahvelerden hangisini deneyimlemek isterdiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx