Üç isim çapraz sorgulamadan muaf

MEHTAP GÖKDEMİR / Ankara – Adaylar için anket yapılacak, örgütlere sorulacak, alana giden milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyeleri ve heyetlerin raporları dikkate alınacak. CHP adaylar için adeta “çapraz sorgulama” yapacak. Çapraz sorgulama için de farklı bölgenin milletvekilleri illere gönderilecek, heyetler oluşturulacak. O heyetler illerdeki sivil toplum örgütleri, meslek odalarından bilgi alacak, iş dünyasıyla görüşecek. CHP adaylar için toplumun tüm kesimlerinden görüş alacak.

Mevcut belediye başkanlarının tekrar aday gösterilmesi için de birkaç kritere bakılacak. Bu çerçevede başkanların ilk seçimlerinde aldıkları oy oranlarıyla şimdiki oy oranlarına, vatandaş memnuniyetine bakılacak. Yaptırılacak memnuniyet anketleri ile partinin oy oranıyla belediye başkanının oy oranı da mukayese edilecek.

Edinilen bilgiye göre, yeniden adaylıkları ilan edilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ABB Başkanı Mansur Yavaş ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu için anket yapılması planlanmıyor.

100. yıl affı PM gündeminde

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “baba evi” çağrısının yankıları da sürüyor. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin, “Ne benim CHP’ye girmek gibi bir düşüncem var, ne de böyle bir teklif var” sözünün ardından gözler CHP MYK toplantısına çevrilmişti. CHP’den İnce’ye bir davet gidip gitmeyeceği merak edilirken MYK’da konunun “bir açık davet yapalım” şeklinde gündeme gelmediği öğrenildi. CHP’li bir kurmay, “baba evi” çağrısına ilişkin, “Kapı açık denilmesi başka bir şey, herkesi çağırıyoruz demek başka bir şey. Bu görev PM’nin” dedi. Bu noktada gözlerin çevrildiği CHP PM’nin ise önümüzdeki hafta olağanüstü toplanması bekleniyor. PM’nin gündeminde 100. yıl affı ve tüzük kurultayı tarihi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx