“Yataktan Sert Düştü!” Altın Fiyatları Şimdi Nereye Gidecek?

Altın fiyatları Perşembe günü erken saatlerde toparlanmaya çalıştı. Ancak kararsızlık devam ettiği için yukarı yönlü bir momentum yakalayamadı. Belirsizlik ortamında yatırımcılar ve traderlar, bundan sonra nasıl hareket edeceğini merak ediyor.

ABD Doları ve getiriler gevşerken altın kararsız!

Yatırımcılar, ABD işgücü piyasasının mevcut durumuna ilişkin bir fikir verecek olan Tarım Dışı İstihdam (NFP) raporunu bekliyor. Bu nedenle altın fiyatları Salı gününden bu yana yatay seyrediyor. Federal Reserve’in (Fed) faiz oranları konusundaki ‘daha uzun süre daha yüksek’ duruşundan vazgeçmesi beklenmiyor. Bu yüzden, değerli metal Çarşamba günü yumuşak ADP İstihdam verisi ve yeni Hizmetler PMI siparişlerine rağmen 1.830 dolar tavanının üzerine çıkamadı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD Doları, düşen enflasyon karşısında yükselen reel oranlar nedeniyle yükseldi. Ancak işgücü piyasası koşullarının gevşemesi muhtemelen altının cazibesini azaltacaktır. Bu arada, ABD Çalışma Bakanlığı 29 Eylül’de sona eren hafta için haftalık işsizlik maaşı başvuruları verilerinin istikrarlı olduğunu bildirdi. İlk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı bir önceki veri olan 205 binden marjinal bir artışla 207 bine yükselirken, 210 bin olan beklentilerin altında kaldı. İşgücü talebinin zayıfladığına dair kanıtlar, Fed’in faiz oranlarını değiştirmemesine yol açan bir spoiler olabilir.

Altın fiyatları teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, kendine has üslubuyla altının teknik resmini çiziyor.

Bir sıçrama mümkün, ancak 1.800 dolar büyük olasılık!

Piyasaların Fed’in para politikasını gevşetip gevşetmeyeceğini ya da uzun bir süre çok sıkı olup olmayacağını sorgulamaya devam ettiğini görmeye devam ettiğimiz için altın fiyatları Perşembe günü işlem seansı sırasında ilk olarak yükselmeye çalıştı. Nihayetinde, piyasa aşırı satış durumunda. Bu nedenle bir tür sıçrama görmek beni şaşırtmaz. Ancak bu, getiri eğrisinin kısa ucunda neler olup bittiğine bağlı olacak. Bu nedenle tahvil piyasaları çok dikkat çekmeye devam edecek. Eğer buradan aşağı inersek, neredeyse kesinlikle 1.800 dolar seviyesini hedefleyeceğiz. Kaldı ki bunun çok mümkün olduğunu düşünüyorum. Ancak, o kadar sert bir şekilde “yataktan düştük” ki, insan eninde sonunda sıçramamız gerektiğini düşünüyor.

Buradan bir ralli birkaç engelle karşılaşacak. Ancak benim için “piyasadaki tavan” 1.900 dolar seviyesinde. Eğer bu seviyenin üzerine çıkarsak, bu altın boğaları için büyük bir zafer olur. Ayrıca bunun, birçok şeyi değiştirmesi mümkün. Bununla birlikte, bu pek olası değil. Çünkü, ABD doları da altın fiyatları için bir yıkım topu gibi. Bu yüzden bunu da aklınızın bir köşesinde tutmanız gerekiyor.

Cuma günkü verileri görene kadar beklemekte fayda var!

Eğer altın fiyatları 1.800 dolar seviyesinin altına inerse, bu olağanüstü olumsuz bir işaret olur. Ayrıca, büyük olasılıkla altının daha da düşmesine neden olur. Kısa vadede bunun kolay olacağını düşünmüyorum. Bununla birlikte, Cuma günü ABD’de istihdam rakamlarının açıklanacağını ve bunun tahvil piyasalarında olup bitenler üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğini aklınızda bulundurmanız gerekiyor.

Başka bir deyişle, faiz oranlarının altına ve herhangi bir ralli girişimine müdahale etmeye devam etmesi için bir katalizör olabilir. Şu an ile Tarım Dışı İstihdam rakamları arasında, bu karmaşayı çözmeye çalışırken piyasaların her şeyden daha fazla konsolide olmasını beklerdim. Bununla birlikte, eğer bu işin içindeyseniz çok dikkatli olmanız gerekiyor. Açıkçası Cuma günkü hareketin bize ne söyleyeceğini görene kadar dışarıda kalmak kötü bir fikir değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx